Dermoid  (polynoidální cysta, dermální sinus) je otvor v kůži, úzký jako nit, čili vchlípenina kůže do podkožního tkaniva. Vyskytuje se většinou v okolí ridge, od vrcholku hlavy až po kořen ocasu.  Může být různě hluboký, od nenápadné prohloubeniny až po dermoid zasahující skrz obratle páteře k míše.

Vzniká již v embryonálním období vinou vývojové anomálie jejíž důsledkem se neoddělí kožní tkanivo zcela od ostatního tkaniva. V ektodermu (vrstva, která se stane kůží) vzniknou ,,provazce,, zhutnělé tkáně, které tvoří úzké niťovité kanálky vedoucí až k páteři, tvrdé pleně mozkové nebo k pojivové tkáni pod kůží. Kanálek vypadá jako mikroskopická nálevka. Tato nálevka je tvořena kůží s chlupy a obsahuje také póry, potní a mazové žlázky. Do kanálku se také mohou dostat lupy, kožní maz, vypadané chlupy a prach. Z toho se časem může vyvinout nádor, který může být velmi bolestivý, je těžké jej vyléčit a může se stát životu nebezpečný.

Vyoperovaný dermoid sinus

Štěně se s dermoidem již rodí. Existují však dvě varianty dermoidu, s vývodem a bez vývodu na povrch kůže. Uzavřená varianta, která nemá vývod na kůži, je po narození velmi těžko rozpoznatelná a může se proto objevit až ve stáří několika týdnů nebo měsíců. Dermoid sinus nikdy nezmizí, ale dá se chirurgicky odstranit bez vedlejších efektů. Je to dědičné onemocnění a štěňata s dermoidem by měla být vyřazována z chovu.

 Doporučovaný způsob odhalení dermoidu

Nadzdvihneme kůži štěněte v místě zad a druhou rukou se snažíme nahmatat dermoid (nitku). Projíždíme pomalu od vrcholu hlavy až po ocas. V případě, kdy si nejsme jisti, podezřelé místo je lepší vyholit a hledat malou skvrnku tmavých chlupů zhruba velikosti špendlíkové hlavičky, která je obklopena světlými chlupy. Tmavší místo je způsobeno právě chlupy vyrůstajícími z dermoidu.