OČKOVÁNÍ

8. týden života štěněte

Očkování proti psince, zánětu jater, leptospiróze, parvoviróze a infekčnímu kašli

12. týden

Očkování proti psince, zánětu jater, leptospiróze, parvoviróze a infekčnímu kašli

po 3. měsíci věku štěněte

vzteklina

každoročně přeočkovat

Očkování proti vzteklině, psince, zánětu jater, leptospiróze, parvoviróze a infekčnímu kašli.

 ODČERVENÍ

Doporučuji odčervovat jednou za 14dní do věku 3 měsíců a pak 4krát ročně. Tablety na odčervení občas změňte, lépe pak fungují.  První fotky 359

PÉČE O:

Rhodéský ridgeback je zdravé plemeno, které není zatíženo žádnou genetickou nemocí, ale potřebuje základní péči. Doporučuji již malé štěňátko zvykat na veškerou manipulaci, usnadní to péči o něj v dospělosti i návštěvy u veterináře. 

Zuby

U mladého psa se může stát, že během výměny zubů, cca 4 měsíce, některý mléčný zub nevypadne, ten musí vytáhnout lékař. Cvičte psa od mládí, aby si nechal prohlédnout či vyčistit zuby a sáhnout do tlamy. Podobně jako lidé, trpí i psi zubním kazem, paradentózou a tvorbou zubního kamene, mohou je postihnout i prasklinky v zubech, vypadávání zubů, zánět dásní a také zápach z tlamy. K předcházení onemocnění zubů výborně slouží věci z buvolí kůže, jimiž si pes očistí plak či slabý zubní kámen. 

Srst

Jednou až dvakrát týdně vydrbeme srst kartáčem či rukavicí, abychom zbavili psa odumřelé srsti a zároveň tím masírujeme i kůži, a potom vše vyčešeme štětinovým kartáčem. Je-li nutné psa vykoupat, jsou k dostání šampony v širokém výběru podle typu a stavu srsti. Pes by se měl šaponovat pouze tehdy, je-li doopravdy špinavý – např. se v něčem vyválel, jiank stačí pouze voda. Po koupán je dobré vytřít uši. Někdo psa nemyje šamponem vůbec, my většinou jednou do roka. 

Tlapky

V zimě je vhodné tlapy namazat buď specielním psím krémem na tlapky nebo modrou indulonou. Posypová sůl je pro psí tlapky nebezpečná, po každé procházce po solené silnici je tedy dobré tlapky důkladně vymýt vlažnou vodou, dobře osušit a opět namazat.

 Drápky

Drápky udržujte krátké, neměly by dosahovat na zem a vyvracet prsty do stran. psi si většinou drápy obrousí sami, jinak se musí opilovat nebo ostříhat. 

Uši

Občas je třeba zkontrolovat čistotu ucha, aby nevznikl zánět. Na čištění stačí čistící kapky, které psovi nakapeme, promneme ušní chrupavku a necháme ho přebytek kapek vyklepat, pak vezmeme vatový tampón a vytřeme. Nečistíme špejlí. 

Oči

Pokud psi běhají ve vysoké trávě či prašném prostředí, mohou mít podrážděné oči, které se projevují zarudnutím očních víček. Stačí pár dní prokapávat, pokud se stav nezlepší, tak navštivte veterináře.

stene2