PROČ SI POŘÍDIT ŠTĚNĚ S PP?

U štěňátka, které má PP, tedy Průkaz Původu, si můžete být jisti, že se jedná skutečně o čistokrevného ridgebacka, jehož rodiče i další pokolení jsou pod stálou zdravotní kontrolou a byli vpuštěni do chovu, což je důležité zejména v otázce často diskutované dysplazii kloubů. Rodiče bez průkazu původu nebo s PP, ale neuchovněni, neprošli selekčním programem na dysplazii a riziko onemocnění potomků dysplazií je zde velmi vysoké. Naopak u rodičů štěňat s PP jsou jedinci s těmito onemocněními nebo s vysokou pravděpodobností přenosu dysplazie na potomstvo z chovu vyřazeni.

Již jsem se setkala s několika případy, kdy si lidé v rámci uspoření pořídili štěňátko bez PP a pak vydali mnohem vyšší sumy na operaci. Navíc pokud by se u štěňátka vyskytlo nějaké závažné onemocněním bude u psů s PP hned na začátku podchyceno poradcem chovu (u ridgebacků se jedná nejčastěji o dermoid sinus). Štěňátka s PP jsou ihned po narození kontrolována veterinářem a poradcem chovu, který je odborníkem na toto plemeno. U pejska s PP máte i záruku, že nepochází z příbuzenské plemenitby, což může mít velký vliv na jeho povahu a hlavně zdraví.

 První fotky 445

STANDARDNÍ A NESTANDARDNÍ RIDGEBACK

U rhodéských ridgebacků se často setkáváme s výrazem standardní a nestandardní. Pokusím se v krátkosti vysvětlit, co tyto pojmy znamenají. Jen drobnost na úvod, zda je pes standardní či nestandardní určuje poradce chovu.

Standardní znamená, že tento jedinec je typickým představitelem své rasy (co se týče jeho exteriéru) a má předpoklady stát se chovným psem či fenou a účastnit se výstav – takové štěňátko musí odpovídat tzv. standardu plemene, který si vytváří kynologické kluby jednotlivých států (u nás ČMKU). Cena se pohybuje v rozmezí 18 000 až 40 000Kč (v zahraničí i výše).

Nestandardní znamená, že se jedinec exteriérově odlišuje od standardu (je čistokrevným představitelem rasy, ale najdeme u něho drobné odchylky od již zmiňovaného standardu, např. zálomek na ocásku, mnoho černé nebo bílé barvy, nejčastěji se pak vyskytují odlišnosti v ridgi – může být bez ridge, má nesouměrný ridge, může mít jednu korunku nebo naopak tři a více korunek na ridgi). Nestandardní psi mají také průkaz původu, nejsou nijak omezeni ve zdraví, pohybu či jiných aktivitách. Hodí se do rodin, které nemají cíl uchovnit psa či fenu a odchovávat na nich štěňata a které nevyžadují perfektní exteriér, ale záleží jim na zdraví a povaze svého rhodéského ridgebacka. Cena bývá většinou 9 – 15 000Kč.

První fotky 416