Obecně bychom si měli při výběru jakéhokoli psa uvědomit, že bude vyžadovat kvalitní krmivo, dostatečnou péči, úzký kontakt s rodinou a láskyplnou důslednou výchovu. Nemůžeme-li psovi něco z toho poskytnout, měli bychom si raději pořídit méně náročného mazlíčka. Pokud jsme však rozhodnuti vše splnit, pokusím se shrnout několik základních věcí na které si dát při výběru štěňátka pozor.

Prvni fotky 159

– Štěně si vždy vybírejte v místě, kde bylo odchováno. Položte si otázku, zda byste chtěli být štěnětem u takového chovatele?

– Chtějte vidět nejen vyhlédnuté štěně, ale také celý vrh, matku a eventuálně ostatní psy.

– Máte-li pochybnosti o zdravotním stavu některého z psů, nebojíme se zeptat a dobře zvažte, jaké informace Vám chovatel poskytnul.

– Štěňata ve vrhu by měla být čilá, přátelská, zvídavá, dobře živená, ale nepřekrmená, pohyblivá.

– Štěňata by měla mít jasný a čilý pohled, čistou srst hlavně v okolí očí, čenichu, pohlavních orgánů a konečníku, zuby v nůžkovém skusu a je-li to pejsek, tak spuštěná varlata.

– Při výběru štěněte se zjistěte, čím bylo štěně krmeno, kdy bylo naposledy odčerveno, zda a čím bylo očkováno.

– Chceme-li se psem chodit na výstavy, měli bychom se podrobně zabývat předky štěněte. Zvažujeme-li využití psa v chovu, měli bychom se soustředit nejen na exteriér a povaha daného jedince, ale také krevní zajímavost štěněte v rámci populace v ČR.

 První fotky 178

Výběru štěněte věnujte dostatek času. Je naprosto přirozené, že štěňátka v nízkém věku hodně spí a návštěvy cizích lidí je unaví. Musíte tedy počkat, nebo přijít v jiný čas. Nejlepší je, když si sednete s chovatelem mezi štěňata a hodiny je pozorujete. Pokud chcete psa dominantního, vyberte z vrhu aktivní štěně, které si nenechá nic líbit. Pokud chcete klidné, vyrovnané štěně, vyberte takové, které se snaží vyhnout konfliktům, pokud chcete individualistu, vezměte štěně, které se ostatním vyhýbá, atd.

stenata-dlouh