Pokud se připravujete na soužití s novým čtyřnohým členem rodiny měli byste před jeho příchodem projít celý byt případně zahradu a odstranit z dosahu štěněte veškeré dráty a kabely, vše co by mohlo zničit, nebo čím by si mohlo jakkoli ublížit. Připravte mu klidné místo pro odpočinek a místo kde bude mít trvale vodu s jídlem. Pokud máte v místnosti, kde bude štěně trávit nejvíce času, kluzský povrh (linoleum, dřevěné či plovoucí podlahy) doporučuji pořídit alespoň v okolí pelíšku koberec. Klouzavý povrch nedovoluje psům sevření prstů a časté pády mohou poškodit kyčelní kloub a způsobit v pozdějším životě zdravotní problémy.

IMG_0285 
 

CO NAKOUPIT:

Misky – štěně by mělo mít dvě misky – na vodu a na krmení. Volba materiálu záleží na Vás, nejtrvanlivější jsou nerezové, ale některá štěňátka se bojí jejich odlesků. Můžete zkusit i keramické nebo betonové, plastové moc nedoporučuji, štěňata je občas okusují. Štěňátku můžete pro začátek koupit jednu menší misku na žrádlo, která pak může sloužit třeba při cestování autem. Na vodu může být rovnou miska velká, objem cca 2-3 litry.

Pelíšek – pro začátek stačí úplně obyčejný, počítejte s tím, že z prvního pelíšku většinou zbudou jen cáry. Klidně stačí povlečený molitan ze staré sedačky nebo něco podobného.

Hračky – zkuste od všeho koupit kus (plyšové, pískací, provazové, dřevěné, z tvrdé gumy, míčky …) a brzy zjistíte, co má zrovna Váš pejsek nejradši. Nám se u malých štěňat nejvíce osvědčili obyčejné věci jako rulička od toaletního papíru nebo prázdná plastová láhev od vody s nějakou dobrotou nebo věcí uvnitř, která bude chrastit (ale pozor na možnost rozžvýkání lahve a spolknutí malých kousků).

Obojek a vodítko – zálež jen na Vás, co se Vám líbí. Pro štěně je asi nejvhodnější lehký nylonový obojek. Vodítko doporučuji tlusté pletené nebo nylonové přepínací. Na výcvik je vhodné stopovací nebo samonavíjecí vodítko, můžete zkusit i ohlávku. U rostoucího štěněte denně kontrolujte, zda není obojek příliš těsný – mezi krk a obojek by se měly vejít dva prsty.

Něco na kousání – štěňata rádi něco okusují a žvýkají, tak jim to dopřejte, ať se nepustí do Vašeho nábytku či bot, ideální jsou např. dobroty z bůvolí kůže.

Ostatní – na úpravu srsti stačí pořídit vyčesávací rukavici a nějaký kartáč na dohlazení a šampón. Důležitá je ochrana proti blechám a klíšťatům – u štěňátek doporučuji spot-on u dospělých psů obojek proti klíšťatům (nám se osvědčil Kiltix 66cm), na odstranění případných klíšťat jsou výborné háčky O’TOM.

První fotky 361